Parafia Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski i Błogosławionego Stefana Kardynała Wyszyńskiego to rzymskokatolicka wspólnota, która jest usytuowana na styku dwóch wyraźnych dzielnic w Wejherowie. Znajduje się przy ulicy Rybackiej, co czyni ją dogodnie zlokalizowaną dla mieszkańców okolicy.
Parafia ta jest częścią dekanatu Wejherowo w archidiecezji gdańskiej, co podkreśla jej znaczenie w lokalnej strukturze kościelnej. Jest to jedna z dwóch parafii usytuowanych na północnej stronie miasta, w obrębie osiedli Nanic oraz Śmiechowo – Północ.
Historia
Parafia Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Wejherowie została założona 8 grudnia 1982 roku na podstawie dekretu wydanego przez biskupa ordynariusza diecezji chełmińskiej, Mariana Przykuckiego. Na początku działalności miała ona do dyspozycji tymczasową kaplicę, która pełniła swoje funkcje liturgiczne przez pierwsze lata istnienia wspólnoty. W 1984 roku władze miejskie udzieliły zgody na budowę trwalszej świątyni. Jednakże, przed przystąpieniem do budowy kościoła, najpierw wzniesiono dom parafialny, a sama budowa kościoła rozpoczęła się w 1986 roku.
Uroczystość konsekracji nowego kościoła miała miejsce 25 października 1997 roku, a jej przewodniczącym był arcybiskup metropolita gdański, Tadeusz Gocłowski CM.
Kaplica parafialna
Tymczasowa kaplica, będąca pierwszym miejscem kultu, została wzniesiona w 1983 roku. Pełniła ona rolę liturgiczną do chwili konsekracji nowego kościoła. Po tym wydarzeniu kaplica była wykorzystywana do święcenia pokarmów w Wielką Sobotę oraz do innych okolicznościowych ceremonii. W 2013 roku zdecydowano się na jej rozbiórkę, a teren ten został przeznaczony na parking dla wiernych uczestniczących w mszach.
Kościół parafialny
Kościół, o którym mowa, został zaprojektowany w nowoczesnym stylu. Godne uwagi jest prezbiterium z rzeźbą Pana Jezusa Zmartwychwstałego, a także witraże i inne sakralne elementy jego wystroju. Więcej informacji można znaleźć w osobnym artykule dotyczącym Kościoła Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Wejherowie.
Dnia 1 lipca 2013 roku w życie wszedł dekret biskupi dotyczący zmiany granic parafii. W wyniku tej decyzji część dotychczasowego obszaru parafii została włączona do nowo utworzonej parafii pw. św. Karola Boromeusza, która została erygowana w 2011 roku.
Proboszczowie
W historii parafii Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Wejherowie przewinęło się kilku zasłużonych duchownych, którzy pozostawili po sobie trwały ślad. Poniżej przedstawiamy listę proboszczów, którzy pełnili posługę w tej parafii:
- 1982–2012: ks. prał. Zygmunt Maliński,
- 2012–2021: ks. kan. Piotr Żynda,
- od 1 VII 2021: ks. kan. mgr Andrzej Nowak,
- członek Rady Kapłańskiej od 17 I 2022,
- kapelan „Wiara i Światło” Prowincja Polska Północna od 19 III 2019.
Przypisy
- Ks. Kanonik Piotr Żynda – pomoc duszpasterska w parafii św. Apostołów Szymona i Judy Tadeusza (Chwaszczyno). diecezja.gda.pl. [dostęp 01.07.2023 r.]
- Kapłańskie zmiany i nominacje. gdansk.gosc.pl. [dostęp 28.05.2021 r.]
- Ruch „Wiara i Światło” obchodzi swoje 50-lecie. ekai.pl. [dostęp 31.03.2021 r.]
- Wejherowo. Ulica ks. Zygmunta Malińskiego. gdansk.gosc.pl. [dostęp 02.05.2020 r.]
- Pożegnali księdza prałata Zygmunta Malińskiego. nadmorski24.pl. [dostęp 17.04.2019 r.]
- Ks. Zygmunt Maliński – budowniczy naszej parafii. nmpkp-wejherowo.pl. [dostęp 01.01.2022 r.]
- Ks. Kanonik mgr Andrzej Nowak – proboszcz. diecezja.gda.pl. [dostęp 01.07.2021 r.]
Pozostałe obiekty w kategorii "Zbory":
Parafia Świętej Trójcy w Wejherowie | Wspólnota Kościoła Chrześcijan Baptystów w Wejherowie | Parafia św. Karola Boromeusza w Wejherowie | Parafia Chrystusa Króla w Wejherowie | Parafia wojskowa św. Wojciecha w WejherowieOceń: Parafia Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Wejherowie