Pałac Przebendowskich w Wejherowie


Pałac Przebendowskich w Wejherowie to historyczny zabytek, który zachwyca swoją architekturą i bogatą historią. Powstał w XVIII i XIX wieku, w okresie, gdy Wejherowo stawało się ważnym ośrodkiem regionalnym. W latach 1767–1782 majątek ten był własnością rodu Przebendowskich, którzy przyczynili się do jego rozwoju i renomy.

W roku 1790 pałac przeszedł w ręce angielskiego kupca, Aleksandra Gibsona. To on przyczynił się do dalszych zmian, jakie zachodziły w tym miejscu. Po jego śmierci, dobra przeszły pod zarząd rodziny Keyserlingków, która posiadała je aż do 1945 roku. W okresie powojennym budynek pełnił funkcję edukacyjną, stając się siedzibą Technikum Leśnego, internatu oraz przedszkola.

W 1995 roku pałac zyskał nową rolę, stając się siedzibą Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej, które promuje regionalną kulturę i sztukę, przyciągając miłośników lokalnej historii oraz turystów.

Opis

W zabytkowej architekturze Wejherowa znajduje się imponujący parterowy pałac, który usytuowany jest na wysokiej podmurówce, co nadaje mu majestatyczny wygląd. Obiekt przykryty jest dachem naczółkowym, co jest typowe dla tego rodzaju architektury.

Do pałacu prowadzą schody, a główne wejście umieszczone jest centralnie pod piętrowym szczytem schodkowym. Po obu stronach tego wejścia znajdują się skrzydła, które wysunięte są ku przodowi, także ze szczytami schodkowymi zwróconymi w stronę frontu. Takie rozwiązania architektoniczne potęgują wrażenie symetrii i harmonii całej budowli.

W nad wejściem, w szczycie znajdujemy kartusz z herbem rodziny Keyserlingk, który podkreśla historyczną wartość i dziedzictwo tego miejsca.

Przypisy

  1. Rejestr zabytków nieruchomych – województwo pomorskie [online], Narodowy Instytut Dziedzictwa, 30.09.2024 r.
  2. a b c d e f g h i j k l m Pałac Przebendowskich i Keyserlingków w Wejherowie. Pomorskie.eu. [dostęp 16.09.2013 r.]

Oceń: Pałac Przebendowskich w Wejherowie

Średnia ocena:4.48 Liczba ocen:19